Części zamienne do maszyn rolniczych

logo.png
Zeszli rok nie był głęboko interesujący dla producentów maszyn rolniczych. Statystyki jasno wskazują bowiem, że swoi rolnicy preferują bowiem używane ciągniki. Podobnie sprawa czeka w przykładzie części do kombajnu – tutaj jednocześnie też drugie przegrywają z starymi modelami. Powód? Wiadomo: oszczędności.

Producenci ciągników nie mogą odpowiedzieć ubiegłego roku do dobrych. W statystykach Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz Kierowców dostrzeżono w teraźniejszym czasie zaledwie 12 303 nowych ciągników rolniczych. To także 13% mniej niż dwa biega temu! Niskiego tego: po raz ważny od dużo lat liczba sprzedanych nowych ciągników nie przekroczyła poziomu 14 000. Co dobre, w tym jednym czasie wzrosła za ostatnie sprzedaż traktorów używanych. Dodatkowo ostatnie o jeszcze 6%: z 15 421 do 16 390 sztuk. A iż nie wypowiada się na ponowne dofinansowanie zakupów ciągników rolniczych ze cechy Unii Europejskiej, obecne w owym roku może jeszcze zaobserwujemy dalsze boomy na naszym sektorze używek.

Wartość marki

New Holland zapisałem w dawnym roku 20% spadek sprzedaży, wszak nie uniemożliwiło mu wtedy przyszły raz z urzędu zobaczyć w swym terenu więcej innych maszyn rolniczych: w statystykach pojawiło się 2055 traktorów tej marki. Tuż zbytnio nim uplasował się John Deere. W wszelkim 2015 r. na nabądź ciągnika tejże właściwości postanowiło się aż 1874 nabywców – to przebieg o całe 26%. Podium rocznej klasyfikacji producentów zamyka Zator, który wypuścił na lokalny rynek 1658 nowych ciągników. Dwoma pilnie wybieranymi ciągnikami były zresztą maszyny tak owej nazwy: Zetor Major 80 i Proxima 90. Już za podium można znaleźć maszyny rolnicze Deutz-Fahr, Kubuta, Case IH, Massey Ferguson, Claas, Valta czy Farmtrac.

Jak czeka sprzedaż nowych maszyn rolnych w jednych regionach Polski? W ubiegłym roku pod bieżącym motywem przodowało woj. wielkopolskie (2051 nowych ciągników – wzrost o 13%), tuż zbytnio nim uplasowały się Mazowsze (2015 rejestracji – spadek aż o 36%) oraz Lubelszczyzna (1333 rejestracji – wzrost o 11%).

Czemu używane części do kombajnu?

Używane ciągniki napawają się wśród rolników znacznie korzystniejszą dostępnością, podobnie czeka same sytuacja z stosowanymi stronami do kombajnów – wałami korbowymi, sprężarkami, głowicami, pompami wtryskowymi, rozrusznikami, końcówkami wylotowymi o różnej średnicy, koszami sitowymi... Za modą używanych części do kombajnu mówi ich cena. Badania pokazały bowiem, że koszt regeneracji części maszyn stanowi 30–60% kosztów wytwarzania części drugich. Natomiast zakup części i układów odnowionych (zregenerowanych) jest biedniejszy w granicach 20–40%! Nie polecając o aktualnym, że regeneracja istnieje pewną spośród ważnych metod recyklingu wyeksploatowanych (złomowanych) organizacji oraz udogodnień. Nic dziwnego, że regeneracja – proces przywracający uszkodzonym czy uszkodzonym grupom (do kombajnu także nie tylko) ich jedyne cechy konstrukcyjne i jakościowe – awansuje na pozycje.